A 2026-os téli olimpia helyszínén, Cortina D’Ampezzoban tartotta éves szakmai kongresszusát a Curling Világszövetség (WCF), amelyen a Vasas játékosai közül Nagy György a sportág magyarországi képviselőjeként vett részt, Kalocsai van-Dorp Vera pedig a World Curling fenntarthatósági munkacsoportjának tagjaként ismertette nemrégiben elkészült jelentését. Az ötkarikás játékokon a curlingeseknek otthont adó impozáns csarnokban (képünkön) is jártak, amely készen áll az olimpikonok fogadására.
A World Curling éves szakmai kongresszusát azonban csak színesítette az ötkarikás látogatás, a napirenden elsősorban a sportág aktuális kérdései szerepeltek. A tagországok küldöttei ezekkel kapcsolatban mondták el véleményüket, így Nagy György is, aki Dencső Blankával curlingszakosztályunk igazgatójával közösen képviseli Magyarországot a világszövetség döntéshozó testületében. Az olaszországi tanácskozásra azonban most a sportdiplomáciai kettős férfi tagja utazott csak el.
„Az egyik legfontosabb kérdés a világ- és Európa-bajnokságok lebonyolítását érintette – számolt be honlapunknak a szakmai egyeztetésekről Nagy György. – A jövőben tizennyolc csapatosra tervezett vb-kvalifikáció menetrendje biztosan megváltozik a jövőben, ezzel kapcsolatban én azt támogatnám, hogy az európai országok a kontinensviadalok során harcolhassák ki a részvételi jogot, szemben a másik elképzeléssel, miszerint világselejtezők döntsenek a kérdésben. Szerintem Európa érdekeit a földrajzi zónák szerinti felosztás szolgálná leginkább. Furcsa kezdeményezés, hogy a világbajnokságon legjobban szereplő tíz európai csapat alkossa az A csoportos Eb-k mezőnyét. Ezekről a változásokról június közepén születik majd döntés.”
Nagy Györgytől azt is megtudtuk, hogy két tervezett szabálymódosítással nem ért egyet, az egyik az endenkénti „gondolkodási idő”. Szerinte az új rendszerben alaposan megtörne a játék lendülete, így többet ártana, mint használna. Gyakorlott vegyes páros játékosként pedig az endenkénti kötelező pozíciócserét sem tartja jó ötletnek.
„Annak viszont kifejezetten örülök, hogy a nemzetközi szövetség mostantól nagyobb figyelmet kíván fordítani a takarékosságra, a világesemények szervezésénél fontos kritérium lesz a ráfizetéses rendezés elkerülése – tette hozzá Nagy György, aki az olimpiai létesítménnyel kapcsolatban nagy örömmel elvenítette fel a Szekeres Ildikó oldalán nyert vb-ezüstérmüket, amelyet éppen ebben a csarnokban szereztek. – Nagyon jó érzés volt a korábbi nagy sikerünk helyszínén járni, azóta gyönyörűen felújították, és várja az olimpikonokat. Vegyes párosban egyébként a mi három évvel ezelőtti vb-én elért tizedik helyezésünknek köszönhetően vehet majd részt magyar kettős az ötkarikás selejtezőben, a Vasas játékosai által alkotott női válogatott pedig az előselejtezőben indulhat. Reméljük mindkét számban lesz végül olimpiai résztvevőnk.”
Az ötkarikás esélylatolgatás során említett női együttes kapitánya Kalocsai- van Dorp Vera is részt vett a kongresszuson Cortina d ’Amezzóban, ám ezúttal nem játékosi minőségében. A Vasas SC curlingese alakulása, vagyis 2023. óta tagja a World Curling fenntarthatósági munkacsoportjának, és nem kisebb feladatot bíztak rá, mint a nemzetközi szövetség 2023/24-es karbonsemlegességi jelentésének elkészítését. Sportolónk ezt már néhány héttel korábban Zürichben, a Nemzetközi Jégkorong Szövetség konferenciáján is bemutatta, ahol a jeges sportágak képviselői közösen igyekeztek a klímaváltozással kapcsolatos kihívásokra megfelelő válaszokat találni.
„A komoly jégfelületet igénylő, sportcsarnokban űzött sportágakhoz hasonlóan, a curling is igen energiaigényes – beszélt az általa végzett jelentés kapcsán leszűrt tapasztalatairól Kalocsai van-Dorp Vera, aki a szintén vasasos Bardocz-Bencsik Mariannal együtt vesz részt a fenntarthatósági munkacsoport munkájában. – A mi esetünkben ráadásul a világversenyek megrendezésére alkalmas létesítmény száma is igen alacsony Európában. Az elmúlt szezon tizenhét eseményének lemodellezése során egy adatalapú, modern elemzést végeztem, amely mind Zürichben, mind pedig Cortinában igen népszerű volt, ahogy az ez alapján készült fenntarthatósági terv is. A jelentés hivatalos publikálása szeptemberre várható.”
Kalocsai van-Dorp Vera bemutatja a jelentés legfontosabb következtetéseit
Kalocsai van-Dorp Vera kutatómunkája során három igen fontos tanulságot fogalmazott meg. Az egyik, a világversenyek helyszínére vonatkozik. Eszerint ügyelni kell az évszak kiválasztására, a megfelelő időjárási viszonyok révén ugyanis csökkenthető a létesítmények energiafelhasználása. A résztvevő csapatok utazásának módja is befolyásolhatja az esemény karbonlábnyomát, éppen ezért a repülőgép helyett az alternatív módokat ajánlják, amennyiben erre van lehetőség. Végül, de nem utolsósorban a helyi szervezőbizottságokat is biztatják a környezetbarát módszerek bevezetésére, amilyen például az ingyenes tömegközlekedés, vagy a napi menü során a húsmentes, vegán fogások kínálatának bővítése.
„Kitűzött céljaink megvalósításához, és az előrelépéshez, komoly szemléletváltásra van szükség – tudtuk meg a gyakorlati megvalósítás kapcsán Kalocsai van-Dorp Verától. – A svájci vb szervezői például már biztosították az ingyenes tömegközlekedést, mégis kevesen éltek ezzel a lehetőséggel. De Finnországban is számos jó példát láthattunk, a napelemek használata mellett, a közös étteremben magas proteintartalmú növényi alapú ételeket is kínáltak. A lehetőség megteremtése kulcskérdés, hiszen ez indíthatja el a sportolókat a változás útján. Szerintem minden ember, minden törekvése számít, akkor is, ha valami apró dologról van szó. Én nagyon hiszek a küldetésünkben, s abban is, hogy idővel sikerrel járunk majd. A világesemények szervezőivel szemben azonban nem szabad egyoldalú elvárásokat felállítani, együtt kell velük dolgozni, és az általunk már megszerzett tudást átadni. Az olaszországi kongresszuson ezért is volt interaktív a bemutatóm, a közös ismeretszerzés révén ugyanis sokaknak fel lehetett nyitni a szemét arra, milyen apróságokkal léphetnek előbbre a fenntarthatóság terén.”
Kalocsai-van Dorp Vera (balról) Kim Forge, a World Curling alelnöke, a fenntarthatósági munkacsoport vezetője és Sylvia Hummel, a holland szövetség képviselője, a munkacsoport tagja társaságában
Női csapatunk kapitánya az olimpiai helyszínről érthető lelkesedéssel beszélt személyes érintettsége okán. A kiváló körülményeket látva tovább erősödött benne a részvétel iránti a vágy. Az odáig vezető út azonban korántsem lesz egyszerű.
„Az előkvalifikáció során szerintem reális esélyünk van a továbbjutásra. A selejtező már sokkal nehezebb lesz, bár szerintem ott is bármi megtörténhet. Ez utóbbit az Eb-tapasztalatainkra alapozom, hiszen a kontinens legjobbjaival is fel tudtuk venni a harcot. Az alaptudásunk megvan hozzá, a ránk váró sok-sok munka pedig egyikünket sem riasztja el a nagy közös céltól, az ötkarikás részvételtől” – zárta beszámolóját Kalocsai-van Dorp Vera.
A szakmai tanácskozásra a junior csapatok világbajnoksága idején került sor, így a szakemberek verseny közben is láthatták a cortina d’ampezzo-i létesítményeket. A 2026-os olimpia tesztversenyeként szolgáló korosztályos vb-n magyar csapat ugyan nem vett részt, ám a nemzetközi bírók sorában ott volt a Vasas SC curlingese, Patonai Ágnes is. Utóbbi ebben a pozíciójában már biztosan ötkarikás résztvevő, amely nemcsak Magyarország, de klubunk számára is nagy megtiszteltetés.
Fotók: World Curling