2010.03.17. | Labdarúgás
A Magyarországon most először megjelenő FourFourTwo magazin megválasztotta az ötven legjobb magyar labdarúgót, az illusztris társaságba, melyet Puskás Ferenc vezet, több vasasos kötődésű futballista is bekerült.

Nehéz, sőt szinte lehetetlennek tűnik sorrendet felállítani a múlt kiváló magyar labdarúgói között, de ha valaki mégis megpróbálja, annak bizony igencsak körültekintően kell eljárnia. A FourFourTwo magazinnál is így gondolkodtak, ezért a döntést nem ők, hanem egy tizennyolc tagú zsűri hozta meg. A döntnökök olyan sokat látott szakemberek voltak, mint Dr. Mezey György, vagy éppen Gyetvai László, a legidősebb élő válogatott labdarúgónk. Az elnöki tisztség pedig nem meglepő módon, Szepesi Györgynek jutott.

Az ünnepélyes „eredményhirdetés” a Puskás Pancho Pub-ban volt, ahol az ötven játékos számára névre szóló dresszt készítettek a szervezők. Ezeket, a már elhunytak esetében a hozzátartozók vették át.

Klubunk születésnapja kapcsán írtunk már arról, hogy a Vasas az egyik legpatinásabb magyar egyesület, és ez most is igazolást nyert: a rangos lista hét tagja magára húzta labdarúgócsapatunk piros-kék mezét a múlt században. Nézzük kikről is van szó pontosan:

Az ítészek az ötödik helyre rangsorolták Orth Györgyöt, akinek a neve az MTK-éval forrt össze, és így kevesen tudnak arról, hogy a Vasas ifjúsági csapatában kezdte a játékot.

A hetedik helyen Kubala László végzett, aki fiatalon, 1948 és 1949 között szerepelt a Vasasban, de már ekkor is meghívót kapott a válogatottba. Később az FC Barcelona csapatában tett szert világhírnévre.

A huszonkettedik a „Szőke szikla”, Mészöly Kálmán lett. Ő nemcsak „átutazóban” volt a Vasasnál, hanem egész pályafutását Angyalföldön töltötte, sőt, a kőkemény bekk később edzőként is szolgálta klubunkat.

Egy hellyel mögötte Farkas János nevét olvashatjuk. Az olimpiai bajnok, EB-bronzérmes támadó a braziloknak lőtt vébégóljával írta be magát a futballtörténelembe. Számunkra azonban sokkal fontosabb, hogy őt is a Vasas emblematikus figurájának mondhatjuk.

Talán meglepő, hogy az Aranycsapat egyik legendája, Lóránt Gyula csak a harminchetedik lett, persze, mint már említettük, pokoli nehéz a döntés ebben a kérdésben. Így inkább foglakozzunk azzal, hogy Lóránt Gyula is több éven át volt Vasas játékos, hosszú és színes pályafutásából mi is kaptunk egy apró szeletet, s erre joggal lehetünk büszkék.

Takács II József tíz évig, 1917 és 1926 között volt klubunk játékosa. Utolsó nálunk töltött idényében huszonkilenc találattal lett gólkirály a bajnokságban. Ebben az időszakban tizennégyszer képviselte a Vasast a magyar válogatottban és tíz gólt szerzett.

Machos Ferenc, Budapesti Honvéd, majd a Vasas SC belsőcsatára, 1955 és 1963 között 28 mérkőzésen játszott a válogatott együttesben, és 12 gólt ért el. Vitathatatlanul helye van neki is az ötven legjobb magyar labdarúgó között. 

dan
fotó: Doba István

Minden idők 50 legjobb magyar labdarúgója:
      1. Puskás Ferenc
      2. Bozsik József
      3. Hidegkuti Nándor
      4. Albert Flórián
      5. Orth György
      6. Kocsis Sándor
      7. Kubala László
      8. Sárosi György
      9. Schlosser Imre
    10. Zsengellér Gyula
    11. Szusza Ferenc
    12. Bene Ferenc
    13. Nyilasi Tibor
    14. Grosics Gyula
    15. Czibor Zoltán
    16. Lázár Gyula
    17. Göröcs János
    18. Détári Lajos
    19. Deák Ferenc
    20. Sándor Károly
    21. Törőcsik András
    22. Mészöly Kálmán
    23. Farkas János
    24. Tichy Lajos
    25. Fazekas László
    26. Varga Zoltán
    27. Toldi Géza és Schaffer Alfréd
    29. Sipos Ferenc
    30. Mátrai Sándor
    31. Bölöni László
    32. Buzánszky Jenő
    33. Titkos Pál
    34. Nagymarosi Mihály
    35. Zsák Károly
    36. Kocsis Lajos
    37. Lóránt Gyula
    38. Cseh II László
    39. Takács II József
    40. Novák Dezső
    41. Rudas Ferenc
    42. Machos Ferenc
    43. Fenyvesi Máté
    44. Bodola Gyula
    45. Kovács Imre
    46. Nyers István
    47. Fogl II Károly
    48. Lantos Mihály
    49. Budai II László
    50. Dunai II Antal


 


Hirdetések