Esélyek Ünnepe elnevezéssel rendeztek adaptív sí- és snowboard bemutatót szerdán délután a Normafán. Az esemény nemcsak a hazai parasí világába kívánt betekintést nyújtani, de azokat az új para-sporteszközöket is bemutatták, amelyeket a Magyar Paralimpiai Bizottság és az Aktív Magyarországért felelős államtitkárság összefogásának köszönhetően kapott a Vasas síszakosztálya.
Kilenc vadonatúj para-sporteszközzel – ebből három az északi, hat pedig az alpesi szakág képviselőinek életét könnyíti meg – lett gazdagabb síszakosztályunk, amely hazai viszonylatban a legszélesebb bázissal rendelkezik a mozgás-, a látás- a hallássérült, valamint az intellektuális fogyatékossággal élők síoktatásának terén. A Magyar Paralimpiai Bizottság, valamint az Aktív Magyarországért felelős államtitkárság révén megvalósuló fejlesztés pedig még szélesebb távlatokat nyit síszakosztályunk számára, ami tökéletesen összecseng a vasasos tervekkel.
„Mindenképpen tovább szeretnénk erősödni a parasport vonalon, toborzásokat tartani, ezt könnyítik meg az új sportszerek, amelyek a legszebb karácsonyi ajándékot jelentik a számunkra – ismerte el honlapunk számára Krakler Kata, a Vasas SC téli para-sportágakért felelős szakágvezetője, aki egyben a motorja is a Normafa Síiskolában zajló igen speciális és fontos munkának. – Szabadidős és rekreációs céllal járnak hozzánk a Pető, a Sztehlo Gábor, valamint a MEREK Intézet foglalkoztatottjai, a zuglói Mozgásjavító konduktorai pedig alpesi síszakkör keretében ismertetik meg nálunk a gyerekeket a sízés örömével. Összességében több százan, kicsik és nagyok egyaránt, vettek már részt az általunk szervezett parasí programokban, erre építve szeretnénk a versenysportot is erősíteni. Köszönjük az új sporteszközöket, amelyek révén az egyre növekvő igényeket már biztosan ki fogjuk tudni elégíteni. S talán nem árulok el titkot azzal, hogy országosan is terjeszkedni szeretnénk. Nagyon bízom, egy az eddigiekhez hasonló csodálatos folytatásban!”
Az eseményen a Magyar Síszövetséget többek között Petrahn Barbara főtitkára, valamint Fábián Attila para-szakágvezető képviselte. Utóbbi nem kis csodálattal beszélt a klubunknál folyó munkáról, s annak irányítójáról Krakler Katáról:
„Az elmúlt három év alatt kialakított tömegbázisra nyugodtan mondhatjuk, hogy egy csoda. Korábban is voltak ugyan parasízőink, ám ők egyértelműen egyéni kezdeményezések eredményeként kapcsolódtak be a versenyzésbe. Itt, a Vasasnál, ezzel szemben most tervszerű bázisépítés folyik, amelyből idővel nem csak egy-egy, hanem egész csapatnyi sikeres versenyző kerülhet ki. Ezek a speciális eszközök nagyon fontosak a munkához, hiszen a fogyatékossággal élő emberek számára ezek adják csak meg a szabadság és a mozgás örömét. Télen, amikor mindenki visszahúzódik az otthonába, különösen fontos, hogy kivigyük a fogyatékossággal élőket a szabadba, a természet közelébe. Vagy gondoljunk egy családi síelős programra, aki itt megtanulja ezeket az eszközöket használni, azok nem érzik majd kirekesztve magukat ezekből a különleges pillanatokból sem. Három éve segítettem Katának a program beindításába, amelyet az oktatók képzésével kezdtünk, mára pedig szépen összeállt egységes egésszé. De ehhez egy ilyen kiváló, lelkes és szorgalmas vezető is kell, mint amilyen Krakler Kata.”
A téli paralimpiai játékokon most már több mint húsz éve van magyar versenyző, két éve Pekingben, Dumity Richárd képviselte országunkat óriás-műlesiklásban és műlesiklásban. Ezt a hagyományt szeretné a Magyar Síszövetség is folytatni, mégpedig az utánpótlás-nevelés támogatásával. A 2026-os milano-cortinai játékokon való részvételre pedig éppen a Vasas SC fiataljának, Grozner Richárdnak van igen jó esélye.
„Igyekszünk maximálisan támogatni Ricsi felkészülését, a legutóbbi edzőtáborozásának költségét is mi fizettük, s a jövőben is több hasonló lehetőséget biztosítunk neki és edzőjének – jelentette ki Petrahn Barbara honlapunk kérdésére. – Mivel paralimpikonokról beszélünk, a szokásosnál is fontosabb az edző, a kísérő személye, aki nemcsak az edzések alatt, de a mindennapokban is segíteni tudja a versenyzőjét. A magyar szövetség is nagyon örül annak, hogy a Normafa Síiskola ilyen eszközökhöz jutott, hiszen a fogyatékossággal élő embereknek is jár a síelés és a hegyek nyújtotta élmény. Számunkra ők is nagyon fontosak.”
Azt azonban mind a főtitkár, mind pedig a szakág-vezető, szövetségi kapitány elismerte, bármilyen biztatóan alakul is Grozner Richárdnak karrierje, a 2026-os paralimpiai rajtig hosszú és nehéz út vezet. Még akkor is, ha láthatóan formálódik az az összefogás, amely nemcsak neki, de az ő példáját követő fiataloknak is esélyt és lehetőséget adhat egy szabadabb és boldogabb életre.
A szerda délutáni Esélyek Ünnepén Tóth Etre, a Vasas SC síszakosztályának elnöke köszöntötte a résztvevőket, köztük Kocsik Teklát XII. kerületi alpolgármestert, Markovits Lászlót, a Vasas SC elnökét, Urr Anitát a Magyar Paralimpiai Bizottság főtitkárát, Mikó Gergelyt a Normafa Park igazgatóját, Fehér Gyulát a síklaszter elnökét, s végül, de nem utolsósorban Révész Máriuszt az Aktív Magyarországért felelős államtitkárát. A házigazda kihangsúlyozta, hogy bár valóban nagy lépéseket tett a Normafa Síiskola a parasí-oktatás területén, terveik az eddigieknél is magasabbra törőek, s ezek megvalósítását teszi lehetővé a sporteszközök kínálatának bővülése. Ugyanakkor hagyományt is kívánnak teremteni ezzel az eseménnyel, az adventi időszakban évről évre szeretnék megrendezni az Esélyek Ünnepét.
Urr Anita is kiemelte a sí- és snowboard-bemutató kapcsán, milyen jó látni, hogy kicsik és nagyok egyaránt akadályoktól mentesen sportolhatnak az inklúzió és az adaptáció szellemében. A Magyar Paralimpiai Bizottság nagy örömmel fogadta Révész Máriusz államtitkár megkeresését a támogatások ügyében, amely nemcsak a Vasast érintette, de országosan több mint száz egyesületet, ahol ilyen jellegű munka folyik. A támogatás odaítélése során derült ki, milyen nagy igény is van a fogyatékosággal élők részéről a szabadidő hasznos eltöltésére.
Révész Máriusz egy WHO-jelentés adatait idézte a mikrofonhoz lépve, mégpedig egy igen meglepő megállapítás kapcsán. Eszerint egy ország lakosságának általános egészségi állapotát csak 11 százalékban befolyásolja az egészségügyi ellátó rendszer milyensége, az életmód viszont 43 százalékban. Ez utóbbi alatt pedig elsősorban azt kell érteni, mennyit mozgunk, hogyan táplálkozunk. A hazai statisztika viszont azt mutatja, a magyarok 59 százaléka egyáltalán nem sportol. Ezen pedig változtatni kell, a változásnak pedig a fogyatékossággal élők éppúgy a részesei, mint a gyermekek, az idősebbek és a családok.
„A Normafa Síiskola az elsők között jelentkezett a pályázatra, s mivel példaértékű az itt folyó munka, tudjuk, hogy nagyon jó helyre került a támogatás az adaptív sporteszközök révén – hangsúlyozta Révész Máriusz államtitkár. – Ezek között van, ami segítséggel, van, ami önállóan használható, a három sífutók számára kifejlesztett pedig nyáron görkorcsolyával alakítható át négyévszakosra. Nagyon reméljük, hogy a Normafa Síiskolának több követője is lesz, hiszen télen is szükség van mozgásra, sőt még talán jobban is mint a kellemesebb évszakokban. Jövőre megkétszerezzük a támogatást, és négyszáz millió forintra pályázhatnak majd a parasportolók sportszervezetei. Az Aktív Magyarország számára ugyanis mindenki egyformán fontos és értékes. Célunk, hogy minél többen mozogjanak és éljenek egészségesen. Ez pedig egy olyan példa, ami azt mutatja, a jó ügyek érdekében igenis képesek vagyunk az összefogásra.”
Az esemény zárásaként Tóth Etre is az összefogás fontosságát hangsúlyozta, hiszen nemcsak erre a különleges ünnepi alkalomra álltak mögéjük a támogató cégek, az önkormányzat, a sportági szakszövetség és az államtitkárság, de egész évben érzik a Vasas SC síszakosztálya felé táplált bizalmukat.
Fotók: Vasas Attila