Jenkei András, 2022.09.23. | Atlétika

Az atlétikai csapatbajnokság 2022-es döntőjében a hetedik helyen zárt a Vasas SC, ezzel pedig a meglepetéscsapat jelzőt érdemelte ki a kívülálló értékelőktől.

A magyar atlétika irányítói 2014-ben élesztették újjá a csapatbajnoki versenyformát. Az ideit megelőző években lehetősége volt a kluboknak arra, hogy társuljanak egy másikkal és közös csapattal induljanak a versenyben. 2022-től fogva azonban ez az opció megszűnt, így idén már csak önállóan nevezhettek a honi szakosztályok.

Gaál Botond, Zsolnai Bálint (fotók: Mérei László)

A Vasas SC esetében ez nem is volt túlzottan szokatlan forma, hiszen a 2015-ös szólódebütálásunk után ugyan 2016-ban és 2017-ben a TFSE-vel társulva indultunk, ám onnantól fogva már minden esztendőben – szinte egyedüli klubként – önállóan próbálkoztunk.

A döntőbe az eddigiek során  egyetlen egyszer, a 2016-os évben (a TFSE-vel közösen) jutottunk. Az idei kiírásban megjelenő feltételt látva azonban már reménykedtünk, hogy ez újra sikerülhet. A tavaszi győri elődöntő alakulása alá is támasztotta reményeinket, túlnyomó többségben fiatalok alkotta csapatunk bravúroson szerepelve a negyedik helyen zárt, és gond nélkül kvalifikálta magát a fináléba.

A mögöttünk hagyott hétvégén Debrecen adott otthont a döntőnek, amelyben a két elődöntőből 10-10 klub szerzett jogot arra, hogy ott elinduljon. A döntő tétjét  a minél jobb helyezések elérésén túl az is növelte, hogy jövőre az eddigi lebonyolítás helyére (elődöntő-döntő) új forma lép, osztályokba kerülnek besorolásra a csapatok, és az idei döntőből a legjobb tizenhat csapat szerzett jogot arra, 2023-ban a CSB1 divízióban szerepeljen majd.

Bánóczy Árpád

Maga a verseny alakulása nem különbözött a csapatversenyek megszokott lefolyásától, akadtak váratlan sikerek, és olyan számok is ahol talán többet reméltünk. Összeségében azonban elmondható, hogy formától függetlenül a 33 rajthoz álló versenyzőnkből, szinte kivétel nélkül mindenki a legtöbbet tudta kihozni magából. A verseny után megszülető statisztikákat böngészve kiemelhetjük, hogy három egyesület tudott legalább 40 versenyszámban pontot szerezni, és ezek egyike a Vasas. Ez a tény csapatunk kiegyensúlyozottságát bizonyítja.

Ugyancsak büszkék lehetünk arra, hogy a rajthoz álló 33 atlétánk 90%-a Pasaréten ismerkedett meg a sportággal, de az a négy versenyző sem rendelkezett igazán komoly előélettel, akik már 'atlétaként' igazoltak a Vasasba.

Mindig hangoztatjuk, hogy nálunk már hosszú évek óta a gyerekatlétika van a fókuszban. Mostani csapatunkból, ha csak a húzóneveket nézzük, Bánóczy Árpád, Füleky Dorottya, Jenkei Péter kisgyerekként, 6-8 esztendős korában nálunk ismerkedett meg az atlétika alapjaival, és jutott el a magyar élvonalig.

Így van ezzel a hétvégén legjobb helyezést elérő középtávfutó Sugár Botond is. Koós Erik tanítványa második lett 1500 méteren, ami azért igényel némi magyarázatot, hiszen erre előzetesen nem volt ember, aki számított. Két versenyzőnket az időrend szerint korábban elrajtoló második futamba osztották be, ahol aztán Sugár Botond másodikként, Szabó Milán pedig harmadikként ért célba. A legjobb magyar 1500-asok ezután következtek, ám igencsak eltaktikázták magukat. A "kocogós" első 800 méter után hiába futottak sebesen a hajrában, az időeredmények alapján meg kellett elégedniük a hatodiktól kezdődő helyezésekkel.

Mórocz Boglárka és Kun-Szabó Balázs

Harmadik lett saját számában, a csapatunk gerincét adó Kun-Szabó Balázs-tanítványok közül az ezúttal is remeklő 400 gátas Bánóczy Árpád, az idény előrehaladtával egyre jobb formába lendülő Gaál Botond, és a 4x100-as női váltó tagjaként Lak Réka és Kirst Athina. Ez utóbbi  váltó másik két tagjának, Mandeville Dominikának és Fodor Júliának Bajzáné Marton Lívia a mestere.

Csapatunk legeredményesebb pontgyűjtője, az egész évben folyamatosan magasszinten teljesítő Bundschu Patrik volt, aki 100 méteren negyedik, 200 méteren pedig ötödik lett.

fotók: Mérei László