Dobos Sándor, 2019.03.30. | Kosárlabda

Pattanásig feszült, telt ház előtt lejátszott mérkőzésen, hosszabbítást követően szenvedett vereséget a Vasas Akadémia fiatal csapata, ezzel éppen lecsúszott a nyolcadik, még felsőházi rájátszást érő helytől.

NB I/A-csoport, 22., utolsó alapszakasz forduló:

ELTE-BEAC Újbuda–Vasas Akadémia 84-80 (18-21, 12-19, 17-19, 24-12, 13-9) – hosszabbítást követően
Gabányi-csarnok, 500 néző, vezette: Mészáros, Balogh, Vida

BEAC: Laklóth 8, Beckley 21/3, Dúl 9/3, Szabó 18/3, Kostowicz 19/3. Csere: Kovács 2, Suppán 3, Tóth D. 2, Angyal, György 2. Vezetőedző: Balogh Judit

Vasas: Tóth O. 7/3, Dombai 11/3, Vukov 10/6, Karakasevic 19, Bach 7. Csere: Varga 5/3, Böröndy 8, Budácsik, Heljic 13/6. Vezetőedző: Földi Attila

A mezőny legfiatalabb átlagéletkorú csapataként küzdi végig ezt a mostani szezont a Vasas Akadémia a női élvonalban, és nem volt alapvető cél, hogy a legjobbak közé kerüljön az alapszakasz végén a társaság. De a lányok dacoltak az esélyekkel, és az utolsó, szombati fordulóig megvolt az esély arra a nagy bravúrra, hogy a légiósokkal megtűzdelt csapatokat is megelőzve beférjünk a felsőházba.

Ehhez az előzetes eredmények alakulása alapján le kellett győzni az őszi fordulóban Pasaréten győzni tudó BEAC-ot, és figyelni kellett Ceglédre, ahol a nyolcba kerülésért folytatott harcban közvetlen rivális hazaiak fogadták a Diósgyőrt. A sors különös dolgokat produkál, elvégre a Vasas Akadémia vezetőedzője, a szerződését a héten meghosszabbító Földi Attila korábban éppen Cegléden dolgozott, és ugyanezt mondhatta el magáról a DVTK vezetőedzője, Cziczás László is, aki nagy sikereket ért el a Pest megyei klubnál.

Természetesen a lányok csak magukkal foglalkoztak, rengeteget készültek a BEAC-ra, Balogh Judit és Vajda Anna együttese ezzel együtt is kemény ellenfélnek számított, a tabellán elfoglalt helyezése ellenére.

Ami a meccset illeti: a kezdeti kiegyenlített játék után egyértelműen átvette az irányítást csapatunk, 17-16 után már nem vezetett a BEAC, egészen a meccs végéig. Sarah Heljicnek az első negyed végén, a dudaszó pillanatában eleresztett hármasával 21-18-ra nyertük az első szakaszt. A másodikban már egyértelműen a Vasas Akadémia volt fölényben, ebben a negyedben Karakasevic Jefimija termelte a pontokat bőszen. Dombai Réka közelijével már 8 ponttal tartottunk előrébb (34-26), a nagyszünetben 40-30-ra vezettünk.

A harmadik negyed negyedik percében Vukov Szonja középtávolija már 16 pontos Vasas-vezetést eredményezett (49-33), sőt egy kisebb hullámvölgy után Varga Alíz hármasa jelentett felüdülést, 57-40 volt azzal a Vasas javára. Az új-zélandi Beckley és az amerikai Kostowicz vezette BEAC viszont kezdett éledezni, míg a mieink kapkodni kezdtek.

Mindenképp meg kell említenünk, hogy a meccsen három technikait ítéltek a Vasas kispad ellen, legelőször akkor, amikor Földi Attila a saját játékosát teremtette le. 59-47-es Vasas-vezetésről következhetett a negyedik negyed, ahol 59-53-nál jött az egyik technikai fault, Földi Attilának el kellett hagynia a termet, így az irányítást Krivacsevics Dragoljub vette át a kispadon – nem volt szép egyébként, hogy a karzatról „belekötöttek” a Vasas fiatal edzőjébe, miközben lejött a pályáról.

Vészesen közeledett a BEAC a meccs második felében a Vasashoz, a mieinknél Dombai Réka hibázott talán az átlagosnál többször is a meccs döntő szakaszában, igaz, aztán éppen ő volt az, aki visszahozta a csapatot a végén. Böröndy Vivien a negyed felénél fontos pontokat szerzett, ekkor újra 10 pont volt a Vasas előnye, miközben a telt házas Gabányi-csarnok lelátóján egyre többször pillantottak telefonjukra a Vasas-szimpatizánsok, figyelve a Cegléd-Diósgyőr mérkőzés online közvetítését. Ebben a tekintetben a meccs végéhez közeledve egyre jobb kedvünk lehetett, hiszen a végén a DVTK érvényesítette erejét – meg is nyerte a bajnokit.

No, de nekünk meg kellett (volna) nyerni a saját mérkőzésünket. Lélekromboló volt, amikor Kostowicz triplájával 66-64-re jött fel a BEAC, s bár Vukov Szonja válaszolt erre, kisvártatva Karakasevicre fújtak szándékos szabálytalanságot. Beckley két büntetővel és aztán rögtön egy duplával használta ki az ajándék lehetőséget, ezzel egyenlített a BEAC, másfél perccel a vége előtt.

Visszajött a pályára időközben Dombai Réka, és rögtön egy hármassal jelentkezett, de előbb Laklóth Anna két, majd Beckley egy büntetőjével újra egyenlített a BEAC, és 71-71-ről jöhetett a hosszabbítás.

Nehezen lehetett eldönteni, hogy ekkor kinél volt a lélektani előny, hiszen ugyan 17 ponttal is vezetett a Vasas, de a végén vissza tudott jönni a párharcba.

A ráadásban aztán ide-oda vezettek a felek az elején, majd 76-75-nél kaptuk meg a harmadik technikai hibát, mondani sem kell, ez mit jelent ebben a helyzetben. 80-75-re ment el a BEAC, de az egész találkozón remekül játszó, hat labdát is szerző Tóth Orsolya hárompontosa, majd duplája ismét visszahozta a csapatot a meccsbe, 80-80!

Az utolsó félpercben aztán Dombainak fújtak be egy faultot, Kostowicz mindkettőt bedobta, s miután a Vasas akciójánál Tóth leütközésénél nem fújtak, még egyszer támadhatott a BEAC, és a fault után újabb két pontot szerzett, a mi triplánk pedig a végén kimaradt, így nyerte meg a mérkőzést a hazai csapat.

A Vasas Akadémia tagjai érthetően csalódottak voltak a végén, de nem kérdés, hogy ezekkel a mérkőzésekkel fejlődnek tovább és tovább, valamint szereznek fontos tapasztalatokat fiatal játékosaink ígéretes pályafutásuk további szakaszára.

A felsőház álom maradt, jöhet majd az alsóházi küzdelemsorozat, hamarosan.