Gy. Szabó Csilla, 2024.02.17. | Kosárlabda

Az idei bajnokság egyik legfontosabb mérkőzését nyerték meg akadémistáink a BEAC ellen. Ezzel gyakorlatilag már most eldőlt, hogy ott leszünk a play-off legjobb nyolc csapata között. Csapatunk harmadik negyedben nyújtott extra teljesítménye révén sikerült legyőzni nagy riválisunkat.

TIPPMIX NŐI NBI/A. Alapszakasz. 13. forduló.

Vasas Akadémia – E.ON ELTE BEAC 74–72 (20-19, 10-20, 32-16, 12-17)

Vasas: Szerencsés (11/3), Budácsik (11/3), Taylor (9), Jáhni (8/3), Gelei (2). Csere: Madár E. (14/3), Allen (10), Boros (4), Tóth (1), Salamon (4), Villányi.

BEAC: Morgan (18/3), Angyal (17/9), Tóth (6), Katona (8/3), Ozola (11). Csere: Juhász (7), Drahos (2), Orosz (3/3).

A BEAC ellen mindig nagy csatákat vív női csapatunk, a szombat esti pasaréti találkozó jelentőségét azonban tovább növelte, hogy egy győzelemmel – a hátralévő négy forduló eredményétől függetlenül – akadémistáink biztosíthatták helyüket a rájátszásban. Ennek megfelelően mindkét együttes komolyan készült az összecsapásra.

A pontszerzés terén mi voltunk a fürgébbek, a 2. perc közepén Budácsik Dorottya szerezte az első kosarunkat, akin a vendégek nyomban összeszedtek egy büntetőt is, amelyet Dorka biztos kézzel értékesített. A folytatásban is ő volt eredményes (5-0), a vendégek a harmadik perc végéhez közeledve szerezték első kosarukat. Nagyobb előnyhöz azonban nem tudtunk jutni, bár a minimális előnyünket sokáig őriztük. A 6. perc közepén egyenlített a BEAC (8-8), majd hol egyik, hol másik csapat vette át a vezetést. A nagy küzdelemben viszonylag sok személyi hibát vétettek a csapatok, a negyedet végül egy ponttal nyertük.

Madár Eszter (fehérben) 23-as VAL-értékével a mezőny legjobbja volt a BEAC ellen

A második játékrészt viszont a vendégek kezdték jobban, két sikeres duplájukat követően három ponttal el is húztak. A folytatásban Salamon Zsófia volt közelről eredményes, ám nem fordult meg a rossz tendencia és a 15. perc végére már hat ponttal (28-22) vezetett a BEAC. Madár Eszter ekkor négy pontra hozott vissza bennünket, a vendégek igazán jó sorozata azonban csak ekkor kezdődött, három perc alatt tíz pontosra növelték az előnyüket (28-28). Végül kilenc pontos hátránnyal vonulhattunk szünetre (39-30).

A második félidőre azonban egészen más szellemben tértek vissza akadémistáink a pályára. Kevesebb mint három perc alatt egyenlítettek (41-41), majd Jacaira AllenSzerencsés Tamara, és Budácsik Dorottya kosaraival megnyugtató előnyhöz jutottak (53-42), amely a negyed végén ugyan csökkent egy kicsit, ám így is hétpontos előnnyel várhattuk a hajrát.

A negyedik negyed a BEAC kosaraival indult, s ennek köszönhetően négy pontra jöttek vissza az egyetemisták. Myah Taylor és Madár Eszter kosarai révén azonban ismét nyolcpontos előnyhöz jutottunk (66-58). S bár a vendégek mindent megtettek az egyenlítésért, Taylor és Szerencsés pontjaival tartottuk magunkat. Másfél perccel a meccs vége előtt minimálisra, vagyis két pontosra fogyott a vezetésünk. A végjáték a lehető legizgalmasabban alakult. Előbb Taylor kosarával ismét néggyel vezettünk, amire kicsivel több mint harminc másodperccel a találkozó lefújása előtt jött is a válasz (74-72). Az utolsó fél percben azonban már nem született pont, így, ha minimális különbséggel is, de megnyertük a presztízscsatát, s ezzel akadémistáink már most biztosították helyük a play-offban.

Milos Pavlovic, a Vasas Akadémia vezetőedzője:

„Taktikailag nagyon jól kezdtük a találkozót, üres helyzeteket alakítottunk ki, vagy éppen személyi hiba elkövetésére kényszerítettük az ellenfelet. Ezeket azonban nem tudtuk kihasználni, tizenkét büntető és kilenc tiszta dobás maradt ki. Egy-egy ilyen elrontott szituációt követően az ember hajlamos megtörni és a megbeszélt játék helyett a hibákkal foglalkozni. A BEAC viszont egyre magabiztosabban védekezett és kilenc pontos előnyt harcolt ki a félidőre. Tudtam, hogy ennél sokkal jobbak vagyunk, ezért a szünetben igyekeztem a pozitív dolgokra irányítani a csapat figyelmét. Talán a tét is nyomott minket, fiatalok vagyunk, a ránk nehezedő nyomást nem mindig kezeljük jól, ám a harmadik negyedben megmutattuk, mire vagyunk képesek. Uraltuk a pályát. Ilyen remek teljesítményt követően viszont furcsa volt, hogy ennyire szoros lett a végjáték. Gratulálok a BEAC-nak, a vendégek egyetlen pillanatig sem adták fel, látszott, mennyire akarják a győzelmet!”

Boros Berta, a Vasas Akadémia játékosa:

„Nagyon fontos győzelem ez a számunkra. Talán pont a nagy tét miatt izgultunk az elején és szaladtunk bele a hibákba. A félidőben azonban megbeszéltük, hogy a folytatás csak rajtunk múlik, s ezt el is hittük. A harmadik negyedben élet-halál harcot vívtunk, minden tőlünk telhetőt megtettünk és sikerült a javunkra fordítani a találkozót. Mindenkinek jár az elismerés, aki ma pályára lépett.