Jenkei András, 2023.07.19. | Atlétika

A finnországi Európa-bajnokságon Bánóczy Árpád és Bundschu Patrik képviselhette a Vasast, a 18-19 évesek pedig Szolnokon versenyeztek a bajnoki érmekért és helyezésekért.

A Helsinki elővárosában, Espooban rendezett Eb, mindkét vasasos atléta számára elsősorban a tapasztalatok gyűjtögetéséről szólt.

Friss magyar bajnokunk a 400 gátas Bánóczy Árpád az előfutam, majd a középdöntő sikeres teljesítése esetén juthatott volna el a döntőig, bár ehhez azért ugyancsak jelentős egyéni csúcs javítás szükségeltetett volna.
Az első kihívást sikeresen vette, hiszen hiszen előfutamában 51,20-as idővel a második helyen ért célba úgy, hogy a rajt előtt az addigi legjobbak alapján a hetedik volt  a rangsorban. A középdöntőben pedig nagyjából féltávig igencsak jól állt, ám végül nyolcadiként (53,01) futott be, és így a döntőben már nem maradt feladat a számára.
Bundschu Patrik 100 méteres síkfutásban állt rajthoz, az esélyek terén az ő esetében is érvényesek voltak a Bánóczyval kapcsolatban leírtak. Az első előfutamban 1,9 m/s-es ellenszélben 10,80-al, a papírformának megfelelő hatodik helyen zárt, és ezzel számára be is fejeződött az Eb.

Edzőjük Kun-Szabó Balázs a helyszínen támogathatta tanítványait:
- Árpi az előfutamot nagyon szépen megoldotta, és így motiváltan várhatta a középdöntőt. Azt számolgattuk, hogy  a döntőbe jutáshoz nagyjából 50,60 körüli idő szükségeltetik (...ez így is történt), emiatt kockáztatnia kellett. Bátran bekezdett, a hatodik gátig a továbbjutást érő harmadik helyen futott, de  végére eléggé elfáradt. Augusztus elején zárul a felnőtt világbajnokságra a kvalifikáció, akkor dől majd el, hogy megkapja-e a szabdkártyás indulás lehetőségét.
Patrik éppen a vb-részvétel érdekében csak a 100 métert vállalta be az U23-as Eb-n, a kavargó, élénk szélben azonban  nem volt esélye egy jó időeredmény elérésére. A hazaérkezés másnapján viszont már Székesfehérváron, a Gyulai Memorial-on állt rajthoz a magyar versenyzők számára rendezett 100 méteres futamban. Az itteni sorrend nagyban befolyásolta a világbajnokságon szereplő magyar 4x100-as magyar váltó összeállítását. Patrik nagyon összeszedett volt (10,68), második helyezése pedig úgy tűnik vb-szereplést ér.

Szolnokon a húsz év alattiak magyar bajnokságán szépen teljesítettek fiataljaink, három érmet és több jó helyezést gyűjtöttek be, illetve ez a három érem valójában négyet jelent, hiszen egy héttel korábban a felnőtt Ob-n rendezték meg a négy váltószámot, a férfi és női 4x100-at illetve 4x400-at. A férfiak mezőnyében pedig 4x400-on Bajzáné Marton Lívia tanítványai, Szigeti Miklós, Türk András, Divinyi-Tóth Barnabás és Sztáray Félix ezüstérmesek lettek.

A középtávfutó Dobó Eszter 1500-ön és 5000-en is bronzérmet szerzett, bár nem éppen azonos lefolyású versenyeken.
Bajánné Apáthy Sophie tanítványa a rövidebb távon ranglistavezetőként állt a rajtvonal mögé, és a fokozódó tempójú versenyben bátran akciózott. 1350 m-ig abszolút esélye is volt az aranyéremre, ám az utolsó 150-en görcsössé vált, és két ellenfele is előtte ért célba.
A nagy meleg erősen rányomta bélyegét az 5000-es futamra, többen is feladták a versenyt. Eszternek is voltak nehézségei a táv közepén, azonban az utolsó három és fél körre nagyon szépen összekapta magát, és "feltámadásának" jutalma ezen a távon is egy bronzérem lett.

A távolugrást idén fókuszba helyező Lak Réka (Kun-Szabó Balázs irányítja a munkáját) is nagyon kitett magáért, remek egyéni csúccsal (546 cm) alig maradt el a győztestől és lett ezüstérmes.

Sugár Botond, Sztáray Félix és Szőke Anna egyaránt a negyedik helyen végzett versenyszámában.