Jenkei Dániel, 2017.05.30. | Magazin

Több mint harminc év után újra Ferencváros–Angyalföld párharc a kupadöntőben.

Ma már nehéz kideríteni, hány nézője volt a Vasas legutóbbi Magyar (Népköztársasági) Kupa-győzelmének, mert az 1986-ban a Népstadionban rendezett döntőn a Népsport szerint 20 000 drukker jelent meg, míg a Népszava 10 000, a Labdarúgás című szaklap 7000, a Népszabadság 5000 szurkolót számlált. A meccs egyébként gól nélküli döntetlennel zárult, a piros-kékek a tizenegyes-párbajban múlták felül (5-4-re) az FTC-t.

A kimenetel a Képes Sport szerint jogos volt, mivel „az első félidő helyzetsorozatában akár egy négyest is rúghattak volna Kovácsék”.

„Kovácsék”, azaz a futballista Kovács „Kokó” Istvánék így álltak fel: Kakas – Farkas Tibor, Rácz, Balog, Csorba – Szíjjártó, Birinyi, Teodoru – Borostyán, Kovács, Izsó (Híres, 110. perc). A kezdő –illetve, korántsem kezdő – csatárhármas utóbbi két tagja már az 1977-es bajnokcsapatnak is tagja volt, sőt Izsó Ignác MNK-t is nyert 1981-ben, miután a szegedi szabadtéri játékok futballbemutatójának döntőjében a diósgyőri Szabó László kapus hálójába küldte az egyetlen gólt.

A Vasas amúgy négyszer nyerte el a hazai kupát, és nyolcszor volt finalista. A Tisza partján legyőzött DVTK-val szemben 1977-ben Hatvanban (0-1) és 1980-ban Veszprémben vesztett (1-3), majd 2000-ben a Népstadionban ugyancsak 3-1-re kapott ki az MTK-tól, míg 2006-ban a Videotonnal szemben maradt alul a 2-2-t követő tizenegyes-rúgásokban (5-6).

A fehérváriak elleni találkozót az Üllői úton rendezték...

Ott, ahol szerda este héttől is fellép a Vasas, hogy harmincegy év múltán újra kupadöntőt vívjon az FTC-vel. A legutóbbi ferencvárosi emlékek szépek – mármint az angyalföldiek számára –, mert az NB I múlt héten véget ért évadában a piros-kékek kétszer is 2-1-re nyertek a kilencedik kerületi arénában. A régiek szintén otthonosan érezték magukat a zöld-fehérek pályáján, mert a stadion 1974-es újjáavatásán – Müller Sándor góljával – a Vasas győzött 1-0-ra, minek nyomán az FTC hét éven át távol tartotta az Üllői úttól a Vasast. Hogy aztán 1981-ben feloldja a blokádot, és megint kikapjon, a Kiss László, Várady Béla kettős jóvoltából immár 3-1-re...

Ám ettől kezdve korántsem nyerni járt a Ferencvárosba a Vasas, jóllehet 1975 májusában, a Felszabadulási Kupa döntőjében ott intézte el 5-2-re az Újpestet. (A Felszabadulási Kupán senki ne mosolyogjon: egy évvel később, amikor ismét Vasas–Újpest döntőt rendeztek e sorozatban, a BVSC Szőnyi úti sporttelepén úgy zsúfolódott össze 16 000 ember, hogy a meccs előtti utolsó fél órában érkező további ezrek elől a rendőrség lezárta a környéket.) Másfél évtizeddel később már kevésbé voltak vidámak az angyalföldiek: a zöldek – az Ötvös Csöpihez hasonlóan népszerű Dzurják Csöpi főszereplésével – 4-0-ra „kitömték” őket. Ezzel megindult a lavina: az utóbbi huszonnégy, az Üllői úton tartott FTC–Vasas meccs közül tizennégyet nyertek a vendéglátók, és csak hatot a piros-kékek. A Magyar Kupáért mindeddig utoljára 2007 márciusában játszott a két csapat: a tíz évvel ezelőtti negyeddöntőben – Németh Norbert és Kenesei Krisztián „megérkezése” révén – a tizenharmadik kerületiek győztek 2-0-ra.

A két mester a döntőt megelőző sajtótájékoztatón (fotó: MTI)

Hogy most mi lesz?

Komjáti András, aki 1973-ban Szolnokon (1-0) a döntőbe fejelte, majd 2000-ben edzőként a döntőbe vezette a Vasast, azt mondta: „Negyvennégy esztendeje sárülés miatt nem játszhattam a Honvéd elleni, 4-3-as csúcstalálkozón, kétezerben pedig ráadás-tizenegyesekkel veszítettünk. Ezúttal több szerencsét remélek; nagyon szurkolok majd a tévé előtt.”

Bánki József, az FTC korábbi középpályása, az 1986-ban vesztes csapat tagja pedig így nyilatkozott: „A hajdani meccsel kapcsolatban egyrészt arra emlékszem, hogy a világbajnokság miatt rohamtempóban rendezték a bajnoki és a kupafordulókat, így már februárban kialakult a döntő párosítása; másrészt az jut az eszembe, hogy a Vasas támadósora – a 0-0 ellenére – jobban játszott, mint a miénk. De ez már rég volt. A mostani találkozóra úgy készülök, hogy sok mindent szeretnék látni az Üllői úton, de szériában a harmadik Vasas-győzelmet nem.”

Angyalföldön valahogyan kibírnák e mesterhármast...

Hegyi Iván

FTC–VASAS MÉRKŐZÉSEK AZ ÜLLŐI ÚTON, AZ 1974-ES STADIONAVATÓ ÓTA

1974. V. 19.: 0-1 (gól: Müller).

1981. XI. 7.: 1-3 (Szántó, illetve Kiss 2, Várady).

1987. IV. 1.: 1-1 (MNK-negyeddöntő, Dukon, illetve Teodoru).

1987. IX. 2.: 3-3 (Balog – öngól, Fischer, Dzurják, illetve Szabadi 2, Teodoru).

1989. VI. 7.: 4-0 (Dzurják 2, Limperger, Pintér).

1990. V. 26.: 3-3 (Dzurják 2, Fonnyadt, illetve Gubucz, Duró, Józsa – öngól).

1991. VI. 25.: 1-0 (Dzurják).

1991. VIII. 31.: 1-0 (Kecskés Attila – öngól).

1993. V. 22.: 1-1 (Fodor, illetve Claude).

1993. IX. 4.: 5-1 (Gregor 3, Détári, Wukovics, illetve Claude).

1994. IV. 26.: 2-0 (MK-elődöntő, Wukovics 2).

1995. V. 20.: 1-1 (Galaschek – öngól, illetve Vincze Ottó).