Folyamatosan frissülő hírfolyamunkban követjük a paralimpiai játékokat, azon belül is kiemelten négy vasasos paraúszónk tokiói szereplését.

2021.09.03. (péntek)

10:17

Pap Bianka zseniális!

200 vegyesen is ezüstérmet nyert, 2:26.12-es, remek idővel!

A mellúszó és a hátúszó résztáv egészen fantasztikus volt, így Bia három éremmel zárja a paralimpiát.

7:20

Még nincs vége!

Pap Bianka péntek hajnalban 200 vegyesen úszott egy 2:33.10-es időt, amely újabb finálét ér számára. Magyar idő szerint 10:07-től izgulhatunk újdonsült paralimpiai bajnoknőnkért.

Illés Fannit és Száraz Evelint is láthattuk, ők S6-os kategóriában szálltak medencébe 100 háton. Fanni 1:36.58-as idővel a 13. lett, Evelin pedig eggyel mögötte végzett  1:41.30-cal.

2021.09.02. (csütörtök)

17:00

10:55

PAP BIANKA IS PARALIMPIAI BAJNOK!

Esélyeshez méltóan, elképesztő fölénnyel lett paralimpiai bajnok 100 háton Pap Bianka, a győztes idő 1:06.70.

Gratulálunk Biankának és edzőjének, Szabó Álmosnak! Hatalmas büszkeség!

07:40

Fontos nap a mai: Pap Bianka bemutatkozott a fő számában, 100 háton is a tokiói paralimpián. Bia hajnalban tekintélyt parancsoló, 1:09.71-es időt úszott, amivel első helyen jutott be a döntőbe.

Ő a nagy esélyes, mi pedig nagyon fogunk drukkolni a magyar idő szerint 10:42-kor esedékes fináléban.

2021.09.01. (szerda)

10:40

Pap Bianka nagyon jól felépített, erős úszással paralimpiai ezüstérmes 400 gyorson. Szívből gratulálunk!

07:01

Payer Kata szépen helytállt a hajnali előfutamban, és végül a 16. helyen zárta a 200 vegyest. De nem maradunk így sem vasasos döntő nélkül, Pap Biankáért 10.30-tól izgulhatunk 400 gyorson.

2021.08.30. (hétfő)

17:01

Szusszanásnyi szünetet kaptak Szabó Álmos és tanítványai a paralimpia felénél, hétfőn így volt lehetőségünk kicsit hosszabban beszélgetni az újdonsült paralimpiai bajnokunkkal és edzőjével. Érdemes meghallgatni Fannit és Álmost.

2021.08.29. (vasárnap)

13:01

Egy ötödik hellyel is gazdagodtunk ma a női 4x100-as gyorsváltó jóvoltából, Konkoly Zsófia mellett három vasasos úszóval, Pap Biankával, Illés Fannival és Payer Katával a magyar négyesben. Szép volt!

11:54

Elképesztő, fantasztikus úszás, micsoda fölény!

ILLÉS FANNI PARALIMPIAI BAJNOK!

10:00

Váltóban is izgulhatunk a vasasos lányokért

Illés Fanni 11.45-től kezdődő 100 mell döntője mellett váltóban is úsznak ma paraúszóink Tokióban.

A 4x100-as női gyorsváltót a délutáni program legvégén láthatjuk, magyar idő szerint 12:39-kor, az összetétel még nem végleges, de legalább három vasasos lányért biztosan izgulhatunk majd a stafétában.

04:00

Ahogy azt kell! Fanni első idővel jutott be a döntőbe az előfutamból! 11:45-től mindenki a képernyők elé!

Az 1:44.68-as időeredményt így értékelte nekünk Szabó Álmos vezetőedző:
- Hatalmas egyéni csúcsot repesztett már délelőtt! 2,3 másodperccel javította meg az egyéni csúcsát! Fantasztikus teljesítmény! Vannak erős ellenfelek, de hogyne lennének egy paralimpián. Azt gondolom, ha versenyben van, sokkal jobb időre is képes. De itt nem ez a lényeg hanem, hogy meg tudja tartani ezt a pozíciót az esti döntőben is.

2021.08.28. (szombat)

22:22

Abban bízunk, hogy vasárnap megszületik az első vasasos érem a paralimpián. És ezt arra alapozzuk, hogy Illés Fanni a fő számában, 100 mellen úszik, amelyben regnáló világ - és Európa-bajnokként érkezett Tokióba.

Túlzás nélkül állítható, hogy Fanni öt éve erre a két úszásra készült: az előfutam magyar idő szerint 3:39-től, a döntő pedig 11:45-től lesz.

Hajrá, Fanni!

10:32

Micsoda verseny volt, Pap Bianka remek időt úszott 100 gyorson a fináléban, és egy hajszállal maradt csak le a dobogóról. Csodás negyedik hely így is, bravó!

10:13

Száraz Evelin paralimpiai hatodik 100 mellen! Nagy hajrával előzött a végén! Szívből gratulálunk!

07:00

Remek hírek érkeztek Tokióból hajnalban!

Száraz Evelin 100 mellen (SB6-os kategória) 1:42.02-es idővel a hatodik helyen jutott be a fináléba. Evelin számára az új kategóriájában már nem lehetnek érmes elvárásai, így a finálé is nagy fegyvertény. Ahogy elmondta, tovább javítana az idején az esti úszáskor. Magyar idő szerint 10:07-től szoríthatunk érte.

Pap Bianka (S10) pedig 1:01.46-ot úszott a 100 gyors előfutamában, amivel második helyen kvalifikált a fináléba. Rendkívül kiegyenlített a mezőny, ahogy Bia is mondta, századok fognak dönteni a magyar idő szerint 10:20-kor kezdődő döntőben.

Drukkolunk, lányok!

2021.08.27. (péntek)

09:06

Vasasos paraúszóink ma pihennek, így aztán kihasználjuk az alkalmat, hogy gratuláljunk a Vasas család nevében Veres Amarillának, a BVSC párbajtőrözőjének, aki fantasztikus vívással szerezte meg csütörtökön a magyar küldöttség első paralimpiai aranyérmét.

2021.08.26. (csütörtök)

11:53

Hetedik hely!

Pap Bianka remek formában: ahogy korábban írtuk, bravúros úszással bejutott a döntőbe 100 mellen, ahol kifejezetten erős, 1:22.00-ás idővel a hetedik helyen zárt. És ez még csak a bemelgítő szám volt számára...

Bia így nyilatkozott a döntő után: - Igazából semmi közöm a mellúszáshoz, de úgy tűnik, azért valami mégis van, mert összejött egy paralimpiai hetedik hely. Ez az idő nagyon közel van a legjobbamhoz, próbáltam a kínai lánnyal menni, és ez sikerült is nagyjából. Kiadtam magamból mindent, ez a 100 mell jó előjel a fontosabb számaim előtt. Bizakodó vagyok!

8:34

Szabó Álmos vezetőedző bizakodó, és így értékelte nekünk a csütörtöki előfutamokat:

- Evelin 200 vegyesen óriási egyéni csúcsot úszott, de mivel ez a kategória talán a legerősebb a női paraúszó-mezőnyben, így a döntőbe nem került be. Fanni számára ez a szám bemelegítés volt, de így is tíz másodperccel jobb időt ért el, mint az utóbbi években ebben a számban. Ráadásul a mellúszó-részideje is kifejezetten bizakodásra ad okot a 100 mell előtt. Biankának is elsősorban bemelegítésnek szántuk a 100 mellett, bár azért volt egy titkos vágy és álom, hogy odaérhet a döntőre. Ezt sikerült teljesíteni a hetedik legjobb idővel. Mindhárom úszással maximálisan elégedett vagyok tehát, és izgatottan várom a verseny folytatását, hiszen kifejezetten jó jeleket látok mindenkinél.

05:00

"Szinte hihetetlen..."

A csütörtök hajnali menüben elsőként Száraz Evelint és Illés Fannit láthattuk S6-os kategóriában 200 vegyesen. Nekik ez egy bemelegítés volt a fő számaik előtt, Evelin 3:17.82-t, Fanni pedig 3:28.26 úszott, ami nem volt elég a továbblépéshez.

Pap Bianka viszont igencsak kitett magáért, ő 100 mellen, az S9-es kategóriában mutatkozott be a paralimpián, és az 1:23.45-ös ideje döntős szereplést ér.

Bia ennyit mondott az előfutam után, ami igencsak árulkodó: " A leggyengébb számomban, 100 mellen döntőzöm, szinte hihetetlen."

Pap Biankáért magyar idő szerint 11:46-tól izgulhatunk a fináléban.

2021.08.25. (szerda)

16:16

Payer Kata után csütörtök hajnalban a másik három vasasos úszónk is medencébe száll Tokióban.

Illés Fanni és Száraz Evelin 2 óra 37 perckor 200 vegyesen úszik előfutamot, Pap Bianka pedig 3 óra 31 perckor 100 mellen kezdi meg paralimpiai szereplését. Hajrá, lányok!

11:01

Konkoly Zsófia szerezte a magyar küldöttség első érmét, egy ezüstöt 400 gyorson. Gratulálunk a pécsiek úszójának!

03:01

Payer Kata 400 gyorson az első előfutamban kapott helyet, és 5:23.14-es idejével a 14. helyen zárt összességében. Remek tapasztalatszerzés!

2021.08.24. (kedd)

23:31

Payer Kata az első vasasos versenyző, akiért szoríthatunk Tokióban. A mindössze 15 éves tehetségünk magyar idő szerint szerdán hajnalban 2 óra 13 perckor úszik 400 gyorson, az S9-es kategóriában előfutamot.

17:01

A látványos, háromórás megnyitó ünnepséggel és a nemzetek bevonulásával hivatalosan is elkezdődött a tokiói paralimpia!

A teljes ceremónia itt nézhető vissza. (A magyar csapat bevonulása 1:20:46-tól).

Örömmel láttuk Szabó Álmost és Illés Fannit is a mieink küldöttségében.

10:27

2021.08.23. (hétfő)

16:21

Egy napja pedig már a paralimpiai faluban laknak versenyzőink, sőt, Illés Fanni már a Tokyo Aquatics Center medencéjével is elkezdte az ismerkedést. Csak azt kívánhatjuk, hogy váljon ez majd utólag egy történelmi helyszínné a mieink számára...

15:13

A jó öreg Korijama...

Az olimpiai úszóválogatotthoz hasonlóan a magyar paraúszók is Korijamában töltötték a játékok előtti közvetlen időszakot, úgynevezett akklimatizációs edzőtáborban.

Illés Fanninak és Pap Biankának hála pedig olyan kulisszatitkokra is fény derült a korijamai hétköznapokból, mint Száraz Evelin születésnapjának a megünneplése, a sushi-evés, a lelkes szurkolók, vagy éppen a nemzeti színű körömfestés.

A lényeg, hogy úgy tűnik, az utolsó simítások is rendben zajlottak!

15:01

Eskütétel és kiutazás

A magyar paralimpiai csapat augusztus 11-én tett ünnepélyes esküt, két napra rá paraúszóink, no és persze Szabó Álmos vasasos vezetőedző pedig már el is indultak Japánba.

13:20

Klubunk történetének eddigi egyetlen paralimpiai aranyérmét Tóth Tamás nyerte öt évvel ezelőtt Rióban. Júniusig úgy volt, hogy ő is ott lesz Tokióban, de végül minden másképpen alakult. Erről a Totó becenévre hallgató sportolónk egy hosszabb interjúban mesélt nekünk a napokban.

13:00

Keddtől ismét Tokióra figyel a sportvilág!

Kezdődik a paralimpia, amely szeptember 5-ig tart majd, 129 országból 4400 sportoló részvételével.

Egy nappal a megnyitó előtt már biztos, hogy az olimpiához hasonlóan a paralimpia is zárt kapuk mögött zajlik majd. A koronavírus tekintetében ugyanis nem történt kedvező változás az elmúlt hetekben, sőt, inkább romlott a helyzet a japán fővárosban, így aztán nem meglepő, hogy a már megszokott szigor vár majd a paralimpikonokra is.

És akkor a mieinkről: a XVI. Paralimpiai Játékokon 37 fős magyar csapat képviselteti magát, mi pedig leginkább az úszószámokra leszünk kíváncsiak, hiszen itt szurkolhatunk 4 vasasos versenyzőnkért, Illés Fanniért, Pap Biankáért, Száraz Evelinért és Payer Katáért.

Kezdésként nézzük is meg a velük készített vasasos portrénkat.